SON EKLENENLER
Anasayfa » Tansiyon Aleti » Tansiyon Aleti

Tansiyon Aleti

Freely Tansiyon Aleti Koldan Manuel Tansiyon Aleti Tansiyon Aleti freely tansiyon aleti koldan manuel

Freely Tansiyon Aleti – Koldan – Manuel

Ürün Özellikleri:

1.Freely tansiyon aleti,steteskopu ile birlikte satışa sunulmaktadır.
2.Yapışkan manşetlidir.
3.Membran koruyuculu olup,hortum çıkışlıdır.
4.Skala 40 mm’dir.
5.0-300 mm/Hg kadran.
6.Hassasiyet 3 mm/Hg’dir.
7.Manuel tansiyon aleti yanında 1 adet deri saklama kabı verilmektedir.
8.Ürün uluslararası geçerli kalite belgesine CE-ISO sahiptir güvenle kullanabilirsiniz.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü yüksekliğine göre daha az rastladığımız bir durumdur. Ani tansiyon düşmeleri, akut kan kayıpları vb hariç tutulduğunda düşük tansiyon şikayete neden olmuyorsa müdahale gerekmez, hafif tuz alımı artırılabilir, ani düşmelerde hasta sırtüstü yatırılıp ayaklar yukarı doğru kaldırılarak tansiyonun toparlaması sağlanabilir. . Ancak ani kan kaybı, sıvı kaybı şok gibi durumlarda süratle acil tıbbi yardım istenmesi, kanama varsa durdurulması, damar yolunun açılması gerekir.
Tansiyonu düşen kişiye tuzlu ayran içirtmek gibi bir takım uygulamalar yapılır. Hastanın tansiyon düşmesi ve buna bağlı baş dönmesi, göz kararması baygınlık gibi belirtiler varsa bu uygulama yapılabilir.
Hipertansiyon
Tansiyon, kan basıncını ifade eder. Tansiyonun belirli normal değerleri vardır. Tansiyonun bu değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık açısından zararlar doğurur. Dünya Sağlık Örgütü’nün normal tansiyon limitleri olarak belirlediği limitler var. Bu limitlere göre; 12/8 normal tansiyondur. Büyük 13.5, küçük 8.5 üzeri hipertansiyon olarak adlandırılır. Büyükte 12-13.5 arasını, küçükte ise 8-8.5 arası pre-hipertansiyon olarak adlandırılıyor.
Hipertansiyon genellikle iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grup; yüzde 95’te görülen altta yatan bir hastalık görülmeksizin oluşan hipertansiyon, ikinci grup ise yüzde 5’te görülen altta yatan tiroit bezi, böbrek üstü bezi, salgı bezindeki bir hastalık veya aort damarındaki darlık vs gibi sebeplerle oluşan seconder (ikincil) hipertansiyonlardır. Bu grupta altta yatan hastalığı tedavi ettiğimizde hipertansiyon da doğal olarak ortadan kalkmaktadır. Asıl konumuz olan yüzde 95’te görülen primer (birincil) hipertansiyonda ise ailesel nedenler en önemli faktördür. Hipertansiyonda en önemli etken ailesel yatkınlıktır.
Hipertansiyondan bahsettiğimizde tabii ki “amansız” bir hipertansiyon durumundan bahsetmekteyiz. Orta ve ileri yaş dediğimiz 40-80 yaş aralığındaki hasta grubunun bir bölümünde; iki, üç ve hatta dört tane tansiyon ilacı vermemize rağmen sorun devam edebiliyor. Bu hastalar genellikle hafif kilolu, biraz şeker metabolizması da bozuk olan kadın hastalardır.
Yüksek Tansiyonu Olan Kişiye Ne Yapılmalı?
Herhangi bir belirtisi yoksa sadece ölçümde yükseklik saptandıysa kişinin hekime başvurması gereklidir. Önceden kullanmakta olduğu hipertansiyon ilaçları varsa ve almamışsa onlar verilebilir. Mutlaka hastanın hekimi haberdar edilmelidir.

SİPARİŞ İÇİN

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Facebook Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri, Tıbbi Terimler Sözlüğü, Sağlık Olsun Dergisi