Anasayfa » Sml Haberleri » Özel Sağlık Meslek Lisesi Vurgununun Boyutu

Özel Sağlık Meslek Lisesi Vurgununun Boyutu

Devletin öğrenci başına bin lira teşvik verdiğini gören müteahhit, berber hatta manavlar özel sağlık meslek lisesi açtı

Devletin öğrenci başına bin lira teşvik verdiğini gören müteahhit hatta manavlar özel sağlık meslek lisesi açtı

Öğrenci başına 15 bin TL ücret, devletten de bin TL teşvik alan özel sağlık meslek liseleri her köşe başında mantar gibi açılmaya başladı. “İş garantili” vaadiyle ilgi çeken okullarda daha ilk yıldan Türkiye’nin 2023 hemşire rakamlarının üstüne çıkıldı. Sağlık Bakanlığı, gelecek 10 yılda atanamayan hemşire krizinin kapıda olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sağlık meslek liseleri için sınırlama getirmesini istedi. MEB, yeni kriterler belirledi, hastane yanında açılma ve kontenjan sınırlılığı getirdi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. İrfan Şencan, “Türkiye’nin bugün için hemşire ihtiyacı var. Ancak biz bunun üniversiteler aracılığı ile karşılanmasını istiyoruz. Gelecek 5 yıl içinde ihtiyaç karşılansın diye istisnai olarak sağlık meslek liselerine de izin verildi. Ancak bu istisna geneli geçti. 2023 yılında ihtiyacımız olan 315 bin hemşire ihtiyacımızın şuandan üstüne çıkmış durumdayız” dedi. MEB yetkilileri ise “İş garantili reklamlarıyla yıllık 10-15 bin TL ücret karşılığında açılıyorlar. Hiçbir hastane ile ilişkileri yok. Hemşirelik eğitimini hastane olmadan nasıl verilebilecek? Aralarında müteahhit hatta manav olan okul sahipleri bile var” dedi. Özel Sağlık Meslek Lisesi sahipleri ise okullar açıldıktan sonra getirilen “Hastaneye yakın olsun” kriterinin yasalara aykırı olduğunu belirterek dava açacaklarını bildirdi

 

Sağlık Meslek Liseleri için yeni kriterler
Kurum açma izni almadan açılanlar valiliklerce kapatılacak.
Özel Anadolu sağlık meslek liselerinin açılması için gerekli şartların yerine getirildiğine Bakanlıkça karar verilene kadar bu okullara yeni öğrenci kaydı ve nakli yapılamayacak.
Anadolu sağlık meslek lisesi açacaklar, öğrencilerinin beceri eğitimi, staj çalışması ya da yaz uygulamalarını yapabilecekleri; okulla aynı il sınırları içerisinde, okula uzaklığı 30 kilometreyi geçmeyen, en az 50 yatak kapasiteli ve okulun alan ve dallarına esas teşkil eden meslek gruplarına göre görevli sağlık personeli sayılarının da belirtildiği hastanelerle yapacakları, en az 10 yıl süreli ve İl Sağlık Müdürlüğünce onaylı protokolü ilgili kurumlara verecek.
Anadolu Sağlık Meslek Liseleri’nde sınıf mevcudu en fazla 24 olacak.
Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri’nin her sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı, staj yapılan hastanede görevli personel sayısının yarısını geçemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri, Tıbbi Terimler Sözlüğü, Sağlık Olsun Dergisi