Mesleki Eğitim Merkezlerine Devlet katkısı

3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun 25 inci ve Geçici 12 nci maddeleri kapsamında; aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere ödenecek ücretlere yönelik Devlet Katkısı ödemesi 24.07.2023 tarihine kadar 07.01.2022 tarihli “Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esaslarına” göre yapılmıştır.

24.07.2023 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren “Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esasları” ile 07.01.2022 tarihli “Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esasları” yürürlükten kaldırılmış olup bu tarihten sonra kayıt olanlar için yapılacak Devlet katkısı ödemesi 24.07.2023 tarihli usul ve esaslar doğrultusunda yapılacaktır.

Bu kapsamda, örgün ortaöğretim gören öğrenciler ile örgün ortaöğretim görmeyip mesleki eğitim merkezi programlarına (ustalık telafi dahil) kayıt olanlardan 24.07.2023 tarihli “Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esasları”ndaki şartları taşıyan öğrencilerin eğitim aldıkları işletmelere, 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun Geçici 12 nci maddesi kapsamında Devlet katkısı ödemesi yapılmaktadır.

Mesleki eğitim merkezi programlarına (ustalık telafi dahil) katılıp belge almak isteyenlerin kayıtları yapılmaya devam edecektir. Ancak 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun Geçici 12 nci maddesi kapsamında Devlet katkısı ödemesi usul ve esasları belirlenmiştir.

Mesleki eğitim merkezi programlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim ve öğretim ile ilgili iş ve işlemlerinin yürütüldüğü e-Mesem sisteminde, 24.07.2023 tarihli “Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esasları” doğrultusunda gerekli güncelleme çalışmaları tamamlanıncaya kadar ustalık telafi programına öğrenci kayıtları geçici olarak durdurulmuş olup e-Mesem sistemindeki çalışmalar tamamlanınca kayıt işlemleri tekrar açılacaktır.

24.07.2023 Tarihli Devlet Katkısı Ödeme Usul ve Esaslarında Yapılan Değişiklik için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Sağlık Hizmetleri Alanı ne istiyor?

Türkiye’deki tüm “Sağlık Hizmetleri Alan öğretmenlerinin” ortak görüş ve önerisi olduğunu düşündüğümüz ekteki yazıyı yakın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri. smlogrencileri.com