Ebe Yardımcılığı Dersleri

Ebe Yardımcılığı Dersleri

Daha önce Hemşire Yardımcılığı Dersleri yazımızda da sunmuştuk tüm dersleri. Bildiğiniz gibi Ebe yardımcılığı Sağlık Meslek Liselerine yani yeni adıyla Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine yeni giren bir bölüm. Hemşirelik ve ebeliğin yüksek okullardan çıkmasını hedefleyen politika ile Hemşire yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve sağlık Bakım Teknisyenliği yeni liselerin yeni bölümleri olarak kabul görmüştür. Her ne kadar eleştirilere hedef olsa da bu politika maalesef çok da fazla yapacak bir şey yok. Zaten geçtiğimiz yıl yeni müfredat ve yeni bölümler ile zaten tüm okullar revize edildi. Geçen yıl 9.sınıf okuyan Yani Lise 1 okuyan öğrenciler hiçbir meslek dersi almadan yılı bitirdiler. hatırlayın daha önceki senelerde Anatomi ve fizyoloji, Tıbbi etik ve meslek tarihi ve Meslek esasları ve Tekniği gibi meslek dersleri vardı.

Kısaca hatırlayalım Ebe yardımcılığı nedir?;

Ebe yardımcısı; sağlık meslek liselerinin ebe yardımcılığı programından mezun olup ebelerin nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir.

Aşağıda Ebe yardımcılarının okuyacağı dersler verilmiştir, dikkatlice bakıp kararlarınızı ona göre vermelisiniz.

 

Hemşire yardımcılığı Dersleri
Ebe yardımcılığı Dersleri

 

İlginizi Çekebilir

Sağlık Hizmetleri Alanı ne istiyor?

Türkiye’deki tüm “Sağlık Hizmetleri Alan öğretmenlerinin” ortak görüş ve önerisi olduğunu düşündüğümüz ekteki yazıyı yakın …

25 Yorumlar

 1. 11.sinifin yaz tatilinde staj var mi ?
  Yoksa bile olmasi gerekmez mi zaten 12.siniflar mezun olmus oluyor o zamn hem 11.sinifin yazinda staj hmde 12.sinifda staj vr diyorlr ebe yrdmciligi dersleri hftda kac saat ?

 2. bn özel bi sağlık okulunda okuyorum 10.sınıfın 2.dönemi staj yapılacak diyorlar dogru mudur ??

  • Merhaba yağmur, Sağlık meslek lisesi yeni bölümler 10.sınıf geçen sene bitti zaten ve staj olmadı. Türkiyedeki tüm okullarda da olmadı. 11. sınıflarda da staj yok zaten ders çizelgesi yayınlandı 16 saat ders görünüyor onlarda yıldız * işareti olmayan dersler (aseptik uygulamalar, temel ilaç bilgisi, sistem hastalıkları ve diğerleri) dolayısıyla 11.sınıfta da staj yok. 12. sınıfta staj 3 gün olacak

 3. Ben ebe yardımcılığı bölümünü seçtim şarj görürken hastanelerde hangi birimlerde çalışırız ??
  Ve ebe yardımcılığı nın mezun olunca ataması kpss puanı nasıl olur sizce? ?

  • hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği başta olmak üzere birçok bölümde çalışabilirsiniz. Bu durum o anda hastanenin ihtiyaçlarına göre çalışır. Ona kalırsa ATT öğrencisi de klinikte çalışmaz ama yeri geliyor orada da çalışıyor. Gerek öğrenci yoğunluğu gerekse ihtiyaçtan.
   Mezun olunca ne olacağını 2 sene sonra göreceğiz, şu anda buna tahminde bulunmak pek mantıklı değil.

 4. Peki forma renkleri ne? Okullara göre farklılık gösterecek mi? Bizim okul mesela pembe. Hastahaneler belirledi mi?
  Bir de yaz stajı isteğe göre yapabiliyor muyuz?

  • Forma renkleri de diğer sorular gibi maalesef ne olduğu belli değil. Okullara göre değil de belki bölümlere göre farklılık gösterebilir. Ebe yardımcılığı staj forması farklı Sağlık Bakım teknisyenliği forması farklı gibi. Yaz stajı konusu da belirsiz

 5. Ben 10.sınıf sağlık öğrencisiym bölüm seçilecek bu yıl bilindiği gibi ben SBT yi istiyorum ama gerek bu bölüm olsun gerek diğer iki bölüm olsun atanmaları puanları yada hangisinin avantajlı olduğunu bilmiyorum bir türlü ögrenemedim her biri farklı şeyler söylüyor sizce hangisi daha avantajlı??

  • Herkesin farklı söyleme nedeni çok açık; maalesef bu konu ile alakalı çıkmış bir kanun ya da atama…vb durum bulunmamakta. 3 bölümde biraz detaylı bakıldığında aynı. Şuan okuyan 11.sınıflara baktığınızda bölüm ne olursa olsun dersleri hep aynı. Sadece 1 ders farklılık var bu 1 ders farklılık kişiyi hemşire, ebe ya da SBT yapmaz bunu herkes biliyor. Sonuçta mezun olunca Üniversite okumanız gerekecek ve sınavda da bölüm ayrımı yok. Üniversitede ne kazanırsan onu okuyacaksın. İstersen ebe yardımcılığı oku istersen SBT aynı sınava gireceksin ve ne seçmek istiyorsan onu seçeceksin.

 6. ebe yardımcıları 12. sınıfta staja gidiyor mu

 7. Bizim hocamız 12.sınıfta 1 gün staj görülecek ve maaş almiycaksınız dedi doğru mu

 8. Ben 11. Sınıf ebe yardımcılığı okuyorum. Baraj dersimiz nedir?

 9. Tamam teşekürler ☺

 10. 11.sinifa gidiyorum staj yerimi nereye yazsam karar vermedim saglik ocagini yazip is olmaz diye YGS yemi calissam yada hastaneye gidip meslegimimi ogrensem ebe yardimcisiyim hastanelerde bize pek is olmaz diye kararsizim sizce nasil yapmaliyim

  • Ulaşımı rahat olan sana en yakın olan yeri seçmende fayda var. En iyi hastaneye de gitsen en kötüsüne de gitsen “ortalama” görev tanımın belli öğreneceklerin belli. Dolayısıyla Üniversite için kendine yaratacağın zaman çok daha değerli diye düşünüyorum. Eğer başarabiliyorsun iyi bir hastane de işini de iyi öğrenip Üniversiteyi de kazanmandır.

 11. Dal derslerinde 26 saat yaziyor 12.sinifta biz 20 saat okuldayiz nasil olcak bu?

 12. sbt, ebe yardımcılığı ve hemşire yardımcılığı dallarından hangisi okunursa okunsun , üniversiteye girişte hepsine verilen ek puan aynı mı?

  • Tam emin olmamakla birlikte, hemen hemen aynı zaten çok da yüksek bir ek puan değil. Ama ilerde seçilen branşa göre de ek puanlar değişebilir. Örneğin ebe yardımcısı bitirip ebelikle alakalı bir ön lisans programı seçmesi halinde daha yüksek ek puan gibi ki öyle de olmalı

 13. Ebe yardımcılığı için 9 ve 10. Sınıf notlarının ortalaması ne kadar olmalı

  • Bu sorunun net bir yanıtı olamaz çünkü not ortalamasından ziyade tercih sıralaması önemli. Örneğin; Dal seçimini yapacak 100 kişi olsun bunlardan 20 tanesi ilk tercihine ebe yardımcılığı yazsın. toplam 15 kişi alındığını varsayalım. Tercih eden 20 kişiden puanı en iyi olan ilk 15 kişi alınır. Dolayısıyla not ortalamasında belli bir puan seçer diye bir durum yok. Tercih edenlerin arasından yapılacak puan sıralaması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri. smlogrencileri.com