Sağlık Meslek Lisesi öğretmenlerini bekleyen tehlike!

Sağlık Meslek Lisesi Öğretmenlerini Bekleyen Tehlikeler!

Bilindiği gibi en son yapılan değişikliklerle birlikte, Sağlık Meslek Liselerinde bir çok bölüm kapatılmıştır. Sağlık Meslek Liseleri 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim yılından itibaren Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümleri ile eğitime devam edeceklerdir.

Ancak, Talim Terbiye Kurulu’nun Şubat 2014’de yeniden düzenlediği 80 sayılı kararda Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümü yer almamaktadır. Bu bölüme hangi alanın kaynak olacağı bilinmemektedir. Bu konuda Talim Terbiye Kurulu’nun 80 sayılı kararı derhal güncelleyerek bu bölümü ve kaynak alanları karara dahil etmesi gerekmektedir.

Gelelim öğretmenleri bekleyen tehlikeye; Sağlık Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin çoğu Hemşirelik bölümünden mezun, alan değişikliği ile diğer alanlara geçmiş öğretmenlerden oluşmaktadır. Bunların yanında kendi alanından atanmayı tercih etmeyip, ilk atama ile sağlık meslek liselerinde bulunan yan alana atanan öğretmenlerde bulunmaktadır. Örneğin, Tıbbi Laboratuvar Alanına, Biyoloji Öğretmeninin; Sağlık Hizmetleri Sekreterliği Alanına, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Öğretmeninin atanması gibi.

Hemşirelik bölümü mezunu öğretmenlerin, hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı alanına geçmesiyle birlikte bu öğretmenlerimizin yer değiştirme şansı yok denecek kadar azalacaktır. Hatta çoğu yerde öğretmenlerimiz norm fazlası duruma düşeceklerdir. Bunun çözümü için 80 sayılı kararda Sağlık Bakım Teknisyenliği alanına kaynak olarak Hemşirelik bölümü gösterilmelidir.

Bir diğer husus, alan değişikliği ile ilgilidir. Bilindiği gibi alan değişikliği hakkı bir kez verilmektedir. İlk atama ile yan alana atananlar için bir problem yokmuş gibi görünse de, aynı ilde alan değişikliği için yeterli normun veya bölümün bulunmaması problem teşkil etmektedir. Bunun çözümü için il içinde alan değişikliği imkanı olmayan öğretmenlere, il dışı alan değişikliği hakkının verilmesidir. Ayrıca hemşirelik bölümüne atanıp daha sonra alan değişikliği ile diğer bölümlere geçen öğretmenler için de ikinci kez alan değişikliği şansı verilerek atıl durumda kalmaktan kurtarılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulunun önerilerimizi dikkate alarak bir an önce çalışmalara başlaması dileğiyle.

Kaynak : Eser ATAKAN

İlginizi Çekebilir

Sağlık Hizmetleri Alanı ne istiyor?

Türkiye’deki tüm “Sağlık Hizmetleri Alan öğretmenlerinin” ortak görüş ve önerisi olduğunu düşündüğümüz ekteki yazıyı yakın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri. smlogrencileri.com