9. Sınıflarda hangi dersler yüzyüze verilmeli?

Genelgeleri ve yazıları iyi takip edenler bilir, Önce “Mesleki Gelişim Atölyesi” dersi dışındaki tüm sağlık derslerinin yüzyüze olması gerektiğini belirten bir yazı görmüştük hemen ardından hata fark edildi ve yazı değiştirildi.
Neden hata diyoruz? Zira Anatomi ve Fizyoloji gibi bir dersin kalabalık  9.sınıflarda gruplara bölerek anlatılması ne kadar öğretmen ihtiyacı doğuracağı tahmin edilmemişti. Bilenler bilir Anatomi ve Fizyoloji dersi Sağlık Meslek Liselerinin olmazsa olmaz ve en önemli derslerin başında gelir. Bu derse girmeye gönüllü öğretmen sayısı maalesef çok düşüktür. Bu yıl hem 9 larda hem de 10 larda aynı dersin okutulacak olması zaten şube sayısına göre ( ortalama 3-4 şube ) en az 2 anatomi öğretmeni gerektiriyordu. Covid-19 önlemleri kapsamında şubelerin bölünmesi ilave anatomi öğretmeni ihtiyacını da beraberinde getirdi. Lakin son güncellenen yazıyla bu dersin de bir kısmının uzaktan verilebileceğinin önünü açtı. Zaten olması gereken de buydu, bu derse girenler Anatomi ve Fizyolojide çok fazla uygulama olmadığını bilirler sadece maket, model, iskelet, afiş..vb görmesi ile sınırlıdır.
Uzaktan eğitim ile, 3 boyutlu animasyonları, videoları video konferans yöntemi ile Ekranı paylaştırarak göstermek varken, Maket görmek için öğrencileri okula getirip hastalık riskini almak ne kadar mantıklı tartışılır. Yorumumuza ek olarak gelen yazı aşağıdaki gibidir;
9. sınıfta yer alan Mesleki Gelişim Atölyesi dersi dışındaki meslek derslerinin uzaktan eğitim kapsamında değerlendirilmesi mümkün müdür? (05 Ekim 2020)

Fiziki mekân yetersizliği yaşanan okullarımızda; alan zümresi tarafından bilişsel kazanımların ağırlıklı olduğu meslek derslerinin uzaktan eğitim kapsamına alınmasına yönelik planlamalar yapılabilir. Bu planlamalar kapsamında; bir derse ait bilişsel kazanımlar uzak eğitim, psikomotor kazanımlar ise yüz yüze eğitim kapsamında verilebilir.

Bu ders için ne kadar psikomotor kazanım bulursanız artık!

İlginizi Çekebilir

40 iş günü Staj Planı

Sağlık Meslek Liseleri 40 iş günü Staj Planı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri. smlogrencileri.com