Neden Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları?

Neden Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları?

Öğrencilerimiz liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de işyeri açma belgesine sahip olup teknisyenlik unvanı kazanırlar.

mesleki_ve_teknik

Bilim, sanayi ve teknolojinin sürekli geliştiği bir dünyada bireylerin hayal ettikleri meslekte çalışmaları için; yeniliğe açık, girişimci ve yaratıcı olmaları beklenmektedir. Bu yolda amaçlarına ulaşıp, mesleklerinde yetkin bireyler olabilmeleri için öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitim okullarında tercih ettikleri alan ve dalda eğitim alma şansı sağlanmaktadır. Bu kapsamda, 53 alan ve 205 dalda eğitim verilmekte ve öğrencilerimizin tercih seçeneğinin oldukça fazla olduğu görülmektedir

Öğrencilerimiz liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de işyeri açma belgesine sahip olup teknisyenlik unvanı kazanırlar. Ayrıca mezun olan öğrencilerimiz; aldığı ve başardığı modülleri, dersleri ve kredileri gösteren belge ve yurt dışı iş başvurularında, eğitim sertifikalarını ve diplomalarını sunma ve açıklama konusunda yardımcı olan EUROPASS Sertifika eklerine sahip olurlar.

meslek_lisesi_diplamasi
isyeri_acma-belgesi

Sayısı yüzbinleri geçen lisans mezunlarının işsiz olması, işverenlerin ise meslek lisesi mezunlarını tercih etmesi mesleki ve teknik eğitim kurumlarının önemini ortaya koymaktadır.

europass

Anadolu Teknik Programı ve Anadolu Meslek Programı Mesleki ve teknik eğitim okulları TEOG puanına göre öğrenci alır. Okullarımızda Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Programları bulunur. 9.sınıfta ortak programda eğitim verilir. 9.sınıfın sonunda öğrenciler, Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek programlarında yer alan alanlara ayrılırlar

ortak_egitimden_gecis

  • Anadolu Meslek programında, bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında genel bilgi dersleri de yer almaktadır.
  • Anadolu Teknik programında ise bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri 4 yıl boyunca ağırlıklı olarak verilmektedir.

Her iki programda da 10.sınıfta mesleki alan eğitimi, 11 ve 12. sınıfta meslek alanına bağlı olarak dal eğitimi verilir

siniflara_gore_dagilim

İşletmelerde Beceri Eğitimi ve Staj

Öğrencilerimiz mesleki eğitim uygulamalarını, işletmelerde beceri eğitimi ve stajla yapmaktadır.

İşletmelerde beceri eğitimi; Anadolu meslek programı öğrencilerinin mesleki bilgi, görgü ve becerilerini artırmak amacıyla 12.sınıfta 3 gün işletmede öğrenim gördüğü bir uygulamadır.

Staj ise Anadolu teknik program öğrencilerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmelerini, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetişmelerini ve okulda olmayan tesis, araç-gereci tanımalarını sağlamak amacıyla 40 iş günü işletmelerde uygulama eğitimi gördüğü mesleki eğitimdir.

İşletmelerde beceri eğitimi gören veya staj yapan öğrencilerimiz; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre işletmelerde meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı sigortalanırlar. Ayrıca Anadolu Meslek Programının 12.sınıfında işletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerimiz yaşlarına uygun olarak asgari ücretin %30’undan az olmamak kaydıyla işletmeden ücret alırlar.

Bursluluk İmkanları

Maddi imkânları yetersiz olan öğrencilerimiz isterlerse Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girerek sınav sonucuna göre burs imkanlarından faydalanabilirler.

Yükseköğretime Geçiş

Mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olan öğrencilerimiz isterlerse yükseköğretime devam hakkına sahiptirler. Mezun oldukları alanla ilgili ön lisans (2 yıllık) ya da lisans(4 yıllık) programlarını tercih edebilirler. Mezunlarımız yükseköğretime geçerken hiçbir hak kaybına uğramazlar.

Özetle;

Mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören bir öğrenci, meslek eğitimine 10.sınıfta başlar, meslek derslerinin yanında genel kültür derslerini de almaya devam eder. Lisedeyken mesleki eğitim uygulamalarını yapar, meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sigortalanır. Ayrıca Anadolu Meslek programının 12.sınıfında öğrenim gören öğrenci, işletmelerde beceri eğitimini yaparken 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen hükme göre işveren tarafından kendisine ücret verilir. Mesleki ve teknik eğitim okulundan mezun olan öğrenci eğitim gördüğü meslek alanıyla ilgili;

  • Diplomaya
  • İşyeri açma belgesine
  • EUROPASS Sertifika Eklerine
  • Teknisyenlik unvanına sahip olurlar.

Böylece okullarımızda öğrenimini tamamlayan bireyler; işverenlerin aradığı özelliklere sahip, nitelikli “ ana “ eleman olarak kendi ve ailesinin geleceğine yön veren ve ülke kalkınmasında rol alan öncü bir nesil olma şansına sahiptirler.

Sevgili öğrenci; TEOG tercih sürecinde okullarımız ve tercih etmeniz halinde sahip olacağınız fırsatlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için rehberlik ve araştırma merkezleri (RAM) ile okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından size tercih danışmanlığı hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca tercih etmek istediğin okullara dair detaylı bilgiyi okullarımızın internet sayfasında bulabileceksin. Sen de hemen meslek sahibi olmak ve işverenlerin öncelikli tercih edeceği kişi olarak iş hayatına katılmak istiyorsan seni ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Unutma! Gelecek, seninle güzel olacak.

Kaynak: megep.meb.gov.tr

İlginizi Çekebilir

40 iş günü Staj Planı

Sağlık Meslek Liseleri 40 iş günü Staj Planı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Meslek Lisesi Kitapları ve Modülleri. smlogrencileri.com